Historia zespołu

fotos1-crop-crop

Zespół PLATEAU istnieje od 2000 roku. Mają na koncie pięć oficjalnie wydanych płyt. Grają rockową poezję, a ich znakiem rozpoznawczym są doskonale przyjmowane przez publiczność i często wyprzedane do ostatniego miejsca koncerty, których zespół w całej karierze zagrał już ponad 600!

Zasłynęli nie tylko jako oryginalni interpretatorzy piosenek Marka Grechuty (które ukazały się na ich czwartym albumie pt. „Projekt Grechuta”), ale również jako twórcy przebojów „Niebezpiecznie piękny świt”, „Nic nie pachnie jak ty” i „Najbardziej”.

Autorskie utwory PLATEAU mają w sumie blisko 3 miliony odsłon w internecie.

Styl muzyczny grupy znacznie ewoluował od początku istnienia: zaczynali od alternatywnego, gitarowego rocka, na drugiej płycie inspirowali się kabaretem i pastiszem,  ale ich ostatnie albumy to już charakterystyczne dla zespołu łączenie brzmień elektroakustycznych z poetyckimi, lirycznymi tekstami.

Są laureatami Festiwalu Top Trendy w Sopocie, w 2011 roku byli nominowani do prestiżowej nagrody „Róże Gali”.

———————————————

Kalendarium:

2000– powstanie zespołu w podwarszawskim Wołominie

set-your-spirit-sesja

2001- wspólna trasa koncertowa z zespołem HEY

2002– w październiku ukazuje się debiutancki singiel PLATEAU „Pomiędzy złem a dobrem”. Teledysk do piosenki dostał się do ramówki MTV i VIVY.

2004

 • luty: w Mediolanie zespół nagrywa swój kolejny teledysk do piosenki „To nie Ty”.
 • wrzesień: we Wrocławiu rozpoczyna się sesja nagraniowa debiutanckiej płyty „Megalomania”. Producentem albumu zostaje Marcin Bors.

2005

 • październik: premiera płyty „Megalomania” (Universal Music Polska). Singlem promującym album był utwór „Sto lat samotności”

plateau megalomania okładka

 • tuż po wydaniu płyty zespół rusza na trasę koncertową „Megalomania Tour”

2006

 • listopad: we wrocławskim studiu rozpoczyna się sesja nagraniowa drugiej płyty zespołu.
 • grudzień: w internecie rusza fikcyjny blog PLATEAU. Jego treść, nawiązująca do stylistyki cyrkowej i kabaretowej, jest ściśle powiązana z tematyką drugiej płyty zespołu.

2007

 • kwiecień: premiera drugiego albumu zespołu pt. „Mistrz Tupetu i Jego Bezczelny Cyrk”.  Płyta inspirowana kabaretem i pastiszem, ma formę widowiska cyrkowego i zawiera 10 piosenek, które opisują w krzywym zwierciadle współczesną popkulturę. Na płycie znalazł się ich pierwszy przebój Igorek (cover hiszpańskiej grupy skapunkowej Ska-P).

mistrz-tupetu-i-jego-bezczelny-cyrk

 • tuż po wydaniu płyty, zespół rusza w trasę koncertową „Igorek Tour”. Podczas koncertów na scenie zespołowi towarzyszy ekipa cyrkowa.

2008

 • w lutym, zespół zaprasza Renatę Przemyk do zaśpiewania utworu „Nic nie pachnie jak Ty”. Piosenka (promowana teledyskiem) dostaje się na kilkadziesiąt list przebojów  w Polsce, a na Liście „Trójki” spędza pół roku, dochodząc do 4 miejsca.

Plateau Przemyk

 • lipiec- zespół występuje na Festiwalu Top Trendy w Operze Leśnej w Sopocie.

2009

okl_okl_17128

2010

 • marzec: zespół rozpoczyna nagrywanie swojej czwartej płyty z oryginalnymi interpretacjami utworów Marka Grechuty. Producentem płyty jest Wojciech Waglewski

2011

 • marzec: ukazuje się płyta „Projekt Grechuta”. Gościnnie na płycie utwory Marka Grechuty zaśpiewali: Martyna Jakubowicz, Sonia Bohosiewicz, Wojciech Waglewski, Jacek Ostaszewski (członek legendarnej Anawy Marka Grechuty) oraz Jacek „Budyń” Szymkiewicz (Pogodno).Płyta trafia na listę najlepiej sprzedających się płyt w Polsce i jest promowana piosenką „Wiosna ach to Ty”

plateau_projekt_grechuta okładka

 • marzec- grudzień: tuż po wydaniu płyty zespół wyrusza w spektakularną trasę koncertową promującą album. Gościnnie z zespołem występują m.in: Martyna Jakubowicz, Małgorzata Ostrowska, Renata Przemyk, Marek Jackowski, Lech Janerka, Krzysztof Kiljański, Sonia Bohosiewicz, Maciej Balcar (Dżem), Titus (Acid Drinkers). Zespół gra duży koncert telewizyjny dla TVP2, otwiera swoim występem Przystanek Woodstock,  a w grudniu jedzie na dwutygodniowe tournee do USA i Kanady.
 • listopad: zespół PLATEAU jest nominowany do nagrody „Róże Gali 2011”.

2012

 • przez cały rok trwa intensywna trasa promująca album „Projekt Grechuta”. Zespół gra kilkadziesiąt koncertów w największych salach Polski. Występy cieszą się dużą popularnością i często bywają wyprzedane do ostatniego miejsca.

Plateau suszec

 • grudzień: zespół występuje podczas „Sylwestra z Dwójką” (TVP2) na wrocławskim Rynku Głównym.

2013

2014

 • na skutek niesłabnącego zainteresowania, zespół cały czas gra koncerty promujące „Projekt Grechuta”, ale jednocześnie podczas występów można usłyszeć już premierowe piosenki przygotowywane na piąty album zespołu.

plateau gdynia

 • listopad: do stacji radiowych trafia drugi utwór zapowiadający piątą płytę Plateau- piosenka „Niebanalnie”, promowana również teledyskiem.

2015

 • kwiecień: zespół rozpoczyna nagranie piątej płyty. Realizatorem nagrań jest laureat Fryderyka, Adam Toczko.

2016

 • 1 kwietnia: premiera piątej płyty zespołu PLATEAU pt. „W związku z Tobą” . Album zawiera 11 premierowych piosenek zespołu, w tym jeden utwór autorstwa Marka Jackowskiego, napisany dla PLATEAU. Pierwszym singlem z płyty jest piosenka „Jeszcze”.

Plateau_okladka_300dpi